PRYSK

Přírodní zajímavosti

Střední vrch

Střední vrch

Skalnatý vrchol Středního vrchu je vysoký 593 m a pro jeho minialpský vzhled se mu přezdívá Matterhorn Lužických hor. Z jeho vrcholu vyčnívá výrazný skalní suk, podle něhož se vrch někdy lidově nazýval Hranáč nebo Skála, z něhož jsou nádherné výhledy do okolí.

Pustý zámek

Pustý zámek

Pustý zámek (se zříceninou hradu Fredevald) je strmý znělcový skalní ostroh (405 m), ležící v údolí říčky Kamenice asi 3 km východně od České Kamenice. Spolu se sousedním Břidličným vrchem původně tvořil souvislé znělcové těleso, ale říčka v něm postupně vyhloubila úzkou skalní soutěsku, která dnes oba útvary odděluje. Erozí řeky vznikla na Pustém zámku asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století. Tvoří ji mohutné čtyř až šestiboké znělcové sloupce, jejichž délka dosahuje 25 m a tloušťka až 1,85 m.

Riedlova jeskyně

Riedlova jeskyně

Riedlova jeskyně je rozlehlá uměle vytvořená podzemní jeskyně o délce 50 metrů. Vchod do jeskyně se nachází na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu nad údolím Pryského potoka a je opatřen mříží. Jeskyně sloužila jako podzemní lom na pískovec. Původně měla tři vchody. Současný a jediný vchod byl přes 2 m vysoký, jeho původní výšku snižuje vrstva udusaného písku. Prostor jeskyně je velmi členitý a jeho nepravidelnou klenbu podpírá 11 pilířů, které byly ponechány, aby se strop nezřítil.

Pohled ze Středního vrchu na Břidličný vrch

Břidličný vrch

Břidličný vrch (499 m) je protáhlý zalesněný hřbet, ležící asi 1,5 km východně od Horní Kamenice mezi údolími Pryského potoka a Kamenice, jehož součástí byl kdysi i sousední Pustý zámek. Když však říčka Kamenice postupně prohlubovala své údolí, prorazila v pevnějším znělci úzkou skalnatou soutěsku, která dnes skalní ostroh Pustého zámku odděluje. Na skalnatých svazích je možné občas zahlédnout kamzíky.