PRYSK

Divadelní spolek Pryskadlo

Založení amatérského divadelního spolku Pryskadlo bylo zpočátku jen nesmělou snahou o vyplnění chybějícího segmentu ve společenském životě obce Prysk.

Překvapivě velký zájem o členství v souboru a první setkávání a vzájemný ostych a oťukávání záhy vyústily v napsání a nazkoušení první hry s názvem "Prysk žije". Již od počátku bylo jasné, že se soubor nemůže pustit do ztvárnění některé ze známých her. Neúprosnému srovnávání jsme se alespoň zpočátku zcela jistě nemohli vystavit. Tou pravou cestou byla, jak se zdálo, vlastní tvorba, která mohla milosrdně zakrýt ryzí amatérismus (téměř) všech členů souboru.

Po veleúspěšné premiéře a repríze prvního představení o životě v naší obci přistoupil náš soubor k nazkoušení vlastní a poněkud neotřelé verze Perníkové chaloupky s názvem "Jeníček a Mařenka". Jeníček cukající hlavou ve spojení se řvoucí Mařenkou, drakem, tatínkem ve stylu Brůny ze Studny a tancující maminkou, byl pro některé diváky příliš, ale cesta byla započata.

Pro Dětský den 2016 byla připravena další z brusu nová pohádka "O letadélku Káněti". I přes problémy s hlasitostí produkce, se tato premiéra setkala s úspěchem malých i velkých diváků a kola létající po trávníku působila vskutku impozantně.

Ještě v roce 2016 následovala "Rudá Karkulka". Opět pokus o originální pojetí a opět pohádka plně pochopitelná pouze dospělými diváky. Premiéra Karkulky v Srbské Kamenici byla doprovázena Jeníčkem a Mařenkou a kupodivu se hodně tleskalo. Skalní divadlo bylo svědkem zranění ježibaby a velkého úspěchu Karkulky, odměněného i prvním honorářem vyplaceným našemu spolku.

Ukázalo se, že námi hrané pohádky jsou tak trochu vědomě cíleny trochu jinam než na děti.

Kalendářní rok je v životě lidském poměrně zanedbatelný časový úsek. V divadelním spolku Pryskadlo je to však období, do kterého se vměstná tolik zásadních událostí a momentů, že již stojí za to vydat originální a značně obsáhlou ročenku. Členové souboru, coby absolutně neřízené střely řítící se prostorem ze sebe chrlí jeden nápad za druhým a jen velmi obtížně a za cenu občasných ztrát se daří celý soubor a jeho záměry usměrnit do reálných a hlavně realizovatelných mezí. Vzniklý stres a decentní ponorková nemoc byla úspěšně odvětrávána v hostinských zařízeních a domácích dýcháncích a i díky tomu jsme se zdárně s naším kolektivem dostali až ke konci roku.

Konec roku 2016 se nesl v duchu premiéry našeho zbrusu nového představení "Manželství stokrát jinak". Vděčné téma soužití žen a mužů poskládané do jednotlivých částí poskytlo prostor téměř všem členům souboru. Zmatky při změnách scén eliminovaly čím dál lepší herecké výkony a pochvaly se na nás jen sypaly. Podtrženo, sečteno, velká dřina, ukrutné nervy, nečekaný úspěch a proklatě vysoko nastavená laťka pro další představení.

O Budulínkovi je další z řady pohádek, kde stěžejní úlohu hrály kulisy Romana Mikeše a skvělé kostýmy lišek. Dědeček, babička, zlé lišky i přerostlý rebel Budulínek děti bavily nejen v Prysku na Maškarním, ale i Srbské Kamenici, kde se do hry zapojilo i obecenstvo („Protože jsem co? Protože jsi rebééél!“).

Španělský "První Máj". Zmatky okolo nákupu kostýmů a počáteční obavy místních dam a slečen bohatě vynahradil počasím sice chladný a nevlídný, avšak připraveným tanečním a doprovodným programem řádně žhavý svátek práce. Naše divadelní děvčata se velmi činila a za doprovodu sličných kytaristů byla kořením celé akce. Společný (nejen) divadelní výlet naším kabrioletem do Lidlu v České Kamenici by asi raději neměl být zaznamenán, ale význam této akce přesáhl hranice regionu a setkal se s velkým ohlasem.